Courrier International
| Parijs | Marc van Rijswijk | 02 juni 2025Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Pentagon: ‘Een Chinese aanval op Taiwan zou ophanden kunnen zijn’
» Rechts-populistische Karol Nawrocki wint Poolse presidentsverkiezingen
Het land heeft met drones 41 bommenwerpers uitgeschakeld
‘De Oekraïense strijdkrachten hebben vaak blijk gegeven van moed, maar met de operatie Spinnenweb op 1 juni hebben ze hun grenzen opnieuw verlegd’ en bewezen dat ze ‘de middelen hebben om het verloop van de oorlog te veranderen’, aldus Le Soir.
‘Aan de vooravond van de tweede Russisch-Oekraïense bijeenkomst in Istanbul, deze maandag, hebben de Oekraïense strijdkrachten Rusland een zware slag toegebracht door in één klap 41 Russische strategische bommenwerpers op vier bases te vernietigen met behulp van zwermen lichte drones die vanaf gewone vrachtwagens werden gelanceerd’, legt de Belgische krant uit. ‘Met één enkele aanval’ heeft Oekraïne dus ‘een derde van de Russische strategische luchtmacht’ vernietigd, merkt de krant op, ‘een uitzonderlijke operatie die de geschiedenisboeken zal ingaan’.
The Economist spreekt van ‘een verbluffende aanval in het hart van Rusland’ die ‘de regels van de oorlog op zijn kop zet’, de ‘meest gewaagde operatie die Oekraïne ooit op Russisch grondgebied heeft uitgevoerd’. Rusland heeft de Oekraïense aanvallen bevestigd en ze bestempeld als ‘terroristische daad’. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verklaarde dat er 117 drones waren ingezet bij de operatie van de Oekraïense veiligheidsdienst (SBU), waarbij 34 procent van de Russische strategische kruisraketdragers werd geraakt.

Bronnen binnen de SBU hebben aan de BBC verklaard dat ‘het anderhalf jaar heeft geduurd om deze aanvallen te organiseren’, die gericht waren op vier luchtmachtbases, waaronder die van Olenia, in het Russische Noordpoolgebied, op bijna 1900 kilometer van Oekraïne, en die van Belaya, in Oost-Siberië, op ongeveer 4500 kilometer van Kyiv.
‘Maandenlang heeft de SBU kleine FPV-drones op Russisch grondgebied gebracht, die vervolgens werden verborgen in houten kisten op gewone vrachtwagens’, aldus Le Soir. ‘Deze onopvallende voertuigen naderden de strategische vliegvelden’ en zondag, ‘op klaarlichte dag, ging het dak van de op afstand bediende aanhangwagens open’, waardoor de drones vrijkwamen.
Zelensky ‘prees de resultaten van de operatie’ en noemde deze ‘absoluut briljant’, meldt The Kyiv Independent, dat denkt dat de aanval ‘een grote klap heeft toegebracht aan het vermogen van Moskou om Oekraïense steden aan te vallen’. Kyiv beweert dat de aanval meer dan 7 miljard dollar schade heeft veroorzaakt aan Russische zijde.