The Guardian
| Londen | Marc van Rijswijk | 11 december 2025Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Oostenrijk verbiedt hoofdbedekking voor meisjes onder de veertien
» Mark Rutte: ‘De NAVO is het volgende doelwit van Rusland’
Iraanse vrouwen worden vaak mishandeld door hun man
Een kindbruid die deze maand in Iran zou worden geëxecuteerd vanwege de dood van haar man, is gespaard door haar schoonouders, die omgerekend 160.000 euro aan bloedgeld hebben gekregen in ruil voor hun vergiffenis voor hun schoondochter. Het oorspronkelijke bedrag van 10 miljard tomans (200.000 euro) was teruggebracht tot 8 miljard tomans (160.000 euro) en dat bedrag was bijeengebracht door middel van donaties, schrijft The Guardian.
De 25-jarige Goli Kouhkan zat de afgelopen zeven jaar in de dodencel in de centrale gevangenis van Gorgan in het noorden van Iran. Op 18-jarige leeftijd werd ze gearresteerd omdat ze zou hebben deelgenomen aan de moord op haar gewelddadige echtgenoot, Alireza Abil, in mei 2018, en veroordeeld tot qisas – vergelding in natura.

Volgens Mai Sato, speciaal rapporteur van de VN voor de mensenrechtensituatie in Iran, is de zaak ‘een voorbeeld van de systematische genderdiscriminatie waarmee vrouwelijke slachtoffers van kindhuwelijken en huiselijk geweld binnen het strafrechtstelsel van Iran worden geconfronteerd’.
Kouhkan werd op 12-jarige leeftijd gedwongen om met haar neef te trouwen, raakte op 13-jarige leeftijd zwanger en beviel van een zoon. Ze werd jarenlang fysiek en emotioneel mishandeld. Op de dag dat haar man werd vermoord, betrapte Kouhkan hem terwijl hij hun zoon, toen vijf jaar oud, sloeg. Ze belde de neef van haar man, Mohammad Abil, om hulp. Toen hij arriveerde, brak er een gevecht uit dat resulteerde in de dood van haar man. Volgens Iran Human Rights zit Abil nog steeds in de dodencel.
Volgens de beschikbare gegevens executeert Iran het hoogste aantal vrouwen ter wereld. Amnesty International meldde dat vorig jaar minstens dertig vrouwen in het land zijn geëxecuteerd. In 2025 zijn tot nu toe minstens tweeënveertig vrouwen geëxecuteerd, van wie achttien voor de moord op hun echtgenoot, onder wie twee kindbruiden, aldus Iran Human Rights.