Courrier International
| Parijs | Marc van Rijswijk | 23 februari 2026Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Italië: provincie en gemeente zijn op zoek naar ‘ruikexperts’
» VK: regering wil Andrew zijn recht op troonopvolging ontnemen
De baron was de baas van het machtigste drugskartel
Nemesio Rubén Oseguera Cervantes, bijgenaamd ‘El Mencho’, was ‘Mexico’s meest gezochte drugsbaron’, meldt Los Angeles Times. De oprichter van het Jalisco New Generation Cartel (CJNG) werd zondagochtend gedood tijdens een Mexicaanse militaire operatie in Tapalpa, Jalisco. ‘In het verleden leidde de arrestatie of dood van een kartelleider tot geweld, waarbij facties om de macht vochten. Zondag brak er chaos uit in het westen van Mexico’, merkt de krant op.
Telemundo meldt dat de regering ‘het machtigste en meest gewelddadige kartel van Mexico heeft onthoofd’. The Washington Post ziet de operatie als ‘een groots machtsvertoon nu president Donald Trump de zuiderbuur van de VS onder druk blijft zetten om meer te doen in de strijd tegen de drugshandel’.

De VS hadden een beloning van 15 miljoen dollar uitgeloofd voor informatie die zou leiden tot de arrestatie van El Mencho. Ze bestempelden zijn kartel als een terroristische organisatie en rangschikten het als de ‘op twee na gevaarlijkste criminele organisatie ter wereld’, na de Russische maffia en de Triaden, meldt La Jornada. Deze operatie wordt daarom gepresenteerd als de zwaarste klap voor de kartels sinds de arrestatie van ‘El Chapo’ Guzmán in 2016.
De dood van Oseguera ‘heeft de woede van de georganiseerde misdaad in minstens zeven staten van het land losgemaakt’, aldus El Mundo. In Jalisco, Michoacán, Tamaulipas, Guerrero en Colima werden auto’s in brand gestoken om wegen te blokkeren en de lucht boven Puerto Vallarta, een toeristische stad aan de westkust, te verduisteren. Canadese en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen schortten ook vluchten op naar de luchthaven van Guadalajara, de grootste stad van de staat, waar deze zomer verschillende WK-wedstrijden worden gespeeld. Veel winkels zijn zondag gesloten en scholen gaan maandag niet open.