El País
| Madrid | Marc van Rijswijk | 09 februari 2026Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Rusland en VS onderhandelen over mogelijk akkoord, Oekraïne bezorgd
» VK: stafchef van Keir Starmer treedt af wegens Epstein-affaire
Hij haalde twee derde van de stemmen binnen
Nadat meer dan 99 procent van de stemmen was geteld, werd de socialist António José Seguro zondagavond uitgeroepen tot winnaar met 66,8 procent van de stemmen. Zijn extreemrechtse tegenstander André Ventura had 33,2 procent van de stemmen gehaald. ‘De winnaars van vanavond zijn het Portugese volk en de democratie’, verklaarde Seguro die avond, en hij sprak de wens uit om ‘de president van alle Portugezen’ te zijn.
Een ‘historische’ overwinning, aldus El País, ‘het resultaat van de massale steun van het Portugese volk – de meest overweldigende ooit – en de bekroning van de loopbaan van een politicus die polarisatie afwijst in een tijd waarin haatzaaiende taal welig tiert.’

‘Het getuigt ook van de massale mobilisatie van een land dat geteisterd is door de opeenvolgende stormen van de afgelopen twee weken’, waardoor de verkiezingen voor 30.000 kiezers moesten worden uitgesteld tot 15 februari, voegde de Spaanse krant eraan toe. Deze uitgestelde stemming zal de uitslag van zondag echter niet veranderen, gezien de grote afstand tussen de twee kandidaten.
De triomf van de 63-jarige heer Seguro is ‘de onlogische overwinning van de gematigdheid’, omdat deze ‘politieke scheidslijnen overstijgt’, analyseert Público in zijn redactioneel commentaar. ‘In een tijd waarin de politiek wordt gedomineerd door verdeeldheid, heeft de nieuwe president de steun verworven van een coalitie die even verrassend als natuurlijk was’, schrijft de krant.
Van extreemlinks tot extreemrechts ‘schaarde de meerderheid van de Portugezen zich achter een kandidaat die belooft de grondwet te respecteren en te verdedigen en die een programma van dialoog en stabiliteit presenteerde. Een aanzienlijke opmars, vooral in het huidige klimaat, van een kandidaat die een verzwakt links vertegenwoordigt’, benadrukt de Portugese krant.