Frankfurter Allgemeine Zeitung
| Frankfurt | Marc van Rijswijk | 06 november 2025Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Mexico: president Sheinbaum dient klacht in na aanranding op straat
» Washington vermindert vliegverkeer met 10 procent vanwege shutdown
Babiš wilde de SPD-leider niet in zijn kabinet hebben
De populistische partij SPD (Svoboda a přímá demokracie, Vrijheid en directe democratie), geleid door Tomio Okamura, tekende maandag een coalitieakkoord met de ANO-partij van de pro-Trump-miljardair Andrej Babiš en de rechtse partij AUTO. Daarmee stelden ze de positie van parlementsvoorzitter veilig, de derde belangrijkste na die van president en premier.
‘Uiteindelijk waren zelfs de waarschuwingen’ van zijn broer, Hayato Okamura, een christendemocratisch parlementslid, ‘tevergeefs’, merkt de Frankfurter Allgemeine Zeitung op. Hayato had Tomio Okamura omschreven als een ‘instabiel individu’ en een ‘ernstige bedreiging’ voor de veiligheid van het land.

‘De bliksemsnelle opkomst van de leider van de SPD, een extreemrechtse partij die bekendstaat om haar racistische retoriek en nauwe banden met Poetins Rusland, kan worden verklaard door de politieke berekeningen van (…) Babiš’, aldus de krant.
‘Die laatste had de stemmen van de SPD nodig voor zijn herverkiezing als regeringsleider, maar wilde voorkomen dat zo’n controversieel figuur als Okamura in zijn eigen kabinet zou komen. Hem degraderen tot de in wezen eervolle positie van parlementsvoorzitter was een handige oplossing voor Babiš, maar een die veel Tsjechen woedend maakte.’